MENÜ

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Alagöz, Ekonomik Gündemi Değerlendirdi

Yayınlanma Tarihi : 08.05.2024 20:21 Bu haber 165 defa okundu

Zafer Partisi Kalkınma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Alagöz, basın açıklaması yaptı.

Paylaş Paylaş Paylaş
Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Alagöz, Ekonomik Gündemi Değerlendirdi

Prof. Dr. Mehmet Alagöz ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik durum ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde: “Bakan Şimşek; daha yakın zamana kadar “dış güçler” olarak tanımladıkları kredi derecelendirme kuruluşlarından S&P’in, 11 yıldan sonra ülke kredi notunu bir kademe artırmasını uyguladıkları ekonomik programın olumlu bir sonucu olarak paylaştı. Son 11 yıldır çiftçi, esnaf, işçi, emekli her geçen gün daha da fakirleşirken sadece faiz ve rant lobicilerinin daha fazla kazanç sağladı. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P ve Bakan Şimşek, Türk Milletinin fakirleştirilmesini olumlu bir gelişme olarak görüyor herhalde. S&P, Fitch ve Moody’s gibi kuruluşlar, bu zamana kadar hangi ülke ekonomisini doğru analiz etmişlerdir. Örneğin 2008 Mortgage krizi öncesinde ABD ekonomisindeki gelişmeleri olumlu görmüşlerdi. Ancak ABD, son yüzyılın en büyük küresel bir krizini başlattı.

Kredi derecelendirme kuruluşları aynı IMF ve Dünya Bankası gibi küresel güç olan ülkelere veya küresel sermaye çıkarlarına hizmet eder. Bundan dolayı alacakların tahsilatın güvence altına alan bir çeşit "icra memurları"dır. Dolayısıyla bu kuruluşlar için önemli olan faiz ve rant lobicilerinin kazançlarıdır. Bu kazançlarda ancak Türk Milleti fakirleştirilerek ve sahip olduğu kaynaklar elinden alınarak sağlanacaktır. Çünkü bu kuruluşlar aynı IMF gibi çalışır ve benzer ekonomik politikaları(vergi, zam ve borçların zamanında ödenmesi, vb..) uygulanmasını garanti altına alırlar.

Zafer Partisi; AKP hükümetinin ve kurmaylarının ülke ülke veya kapı kapı dolaşarak borç para aramasına ve bulduğu yüksek faizli borçları da proje bazlı veya faiz/rant lobicilerine yeni kaynak tahsisi yapacak şekilde kullanmasını doğru bulmamaktadır. Proje ve program bazlı elde edilen finansmandan daha fazlasının, bütçedeki Türk Milletinin refahını artırmayan harcamalardan; kar garantili KÖİ yatırımlarından, TVF’yi kapatarak; bazı yerli ve yabancı şirketlerin vergi borçlarının silinmesinden vazgeçerek; KKM’den vazgeçerek tasarruf yapabilirdi. Böylece kısa vadede küresel sermaye gruplarına ihtiyaç kalmazdı.

Zafer Partisi olarak tekrar ediyoruz, Türk Milleti yıllardır kemer sıkmakta. Şimdi sıra Hükümette. Hükümet asrın tasarruf tedbirlerini uygulamadan ekonomik kriz bitmeyecektir.” İfadelerini kullandı.

Paylaş Paylaş Paylaş
Etiket :
YORUMLARI GÖR
ÜYE YORUMLARI
Yorum yapabilmek için

Giriş Yap ya da Kayıt Ol