MENÜ

YILDIRIM KARA: “ESNAFI İCRA KAPILARINA MI DÜŞÜRECEKSİNİZ?”

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2024 21:18 Bu haber 174 defa okundu

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, esnaf kefalet kredilerinde faiz oranlarının artırılması hakkında açıklamalarda bulundu.

Paylaş Paylaş Paylaş
YILDIRIM KARA: “ESNAFI İCRA KAPILARINA MI DÜŞÜRECEKSİNİZ?”

Türkiye'de esnafların ticari çalışmalarına destek olunması amacıyla, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandırılan kredilerin faiz oranlarında yapılan artışı eleştiren Yıldırım Kara, “Piyasalarda meydana gelen olumsuz gelişmeler, ekonomideki dar boğaz, kaynak maliyetlerindeki artışların faturası yine halka kesiliyor. Kefalet Kredi Kooperatiflerin üzerinden esnafa verdiği kredi faizlerinde yüzde 7,5’ten kullandırılan kredilerde yüzde 17’ye, yüzde 24’ten kullandırılan kredilerde ise yüzde 28’e varan artış gerçekleştirildi. Açıklanan faiz artışları, önceden alınan kredileri de kapsamaktadır. Görüyoruz ki, 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 arasında çekilen tüm kredilerde bu artış oranları işletilmiştir. Taksitleri devam eden kredinin faizinin artırılması kabul edilecek bir iyileştirme olamaz. Esnafımız zamanında bu krediyi kendi ödeme koşullarını planlayarak almıştır. Ülkenin ekonomik şartları ortadayken artan enflasyonun maliyeti esnafın omuzlarına yüklenemez. Hali hazırda yaşama tutunmaya çalışan esnaflarımız maliyet artışlarının altından nasıl kalkabilir? Esnafı icra kapılarına mı düşüreceksiniz? 01.05.2024 itibariyle yürürlüğe konan bu uygulama değişikliği ivedilikle iptal edilmelidir.

Bu durumdan ‘bir miktar güncelleme zorunluluğu yapılması’ diye bahsediyorlar. Piyasalardaki koşullardan ötürü bu zorunluluk doğuyormuş. Biz ise siftah yapamayan, elektrik doğalgaz faturasını bağkur borcunu dahi ödeyemeyen esnafın enflasyon altında ezilmesi diyoruz. Ekonomik yıkımın müsebbibi esnaf değil, ülkeyi yönetemeyen AKP iktidarıdır” dedi.

YILDIRIM KARA: “GERİYE DÖNÜK YAPILAN FAİZ ARTIRIMI KABUL EDİLEMEZ”

Bu kredi faiz artışlarının etkilerini birkaç ay sonra oldukça ağır bir tablo ile görebileceğimizi ve bu yanlıştan dönülmesini vurgulayan CHP’li Yıldırım Kara, “Kredi çeken esnaf zaten toparlanmak için başvurduğu, kendi ödeme koşullarına göre ödeme planını yaptığı kredide geriye dönük faiz ile nasıl başa çıkacak? Bu olacak iş değildir. Bu karar iptal olmaz ise birkaç ay sonra göreceğiz ki işletilen bu  faiz oranı ile küçük esnafın zaten azalan işleri onları iyice borç sarmalına sürükleyecek ve bazı işyerlerinde personellerin işten çıkarılması yoluna başvurulacaktır. Sözün özü, işsizlik artacak, borçlu esnaf daha da borçalanacak. İktidar yine aldığı kararlarla, küçük esnafı ve emekçi yurttaşımızı mağdur ediyor.” dedi.

Paylaş Paylaş Paylaş
Etiket :
YORUMLARI GÖR
ÜYE YORUMLARI
Yorum yapabilmek için

Giriş Yap ya da Kayıt Ol