MENÜ

Tüm Emeklilerin Sendikası TBMM Başkanlığına Sunulmak üzere Imza Kampanyası Düzenledi

Yayınlanma Tarihi : 09.07.2024 11:39 Bu haber 192 defa okundu

Tüm Emeklilerin Sendikası-2017 Genel Merkezi tarafından ülke genelinde imza kampanyası başlatıldı. Tüm Emeklilerin Sendikası-2017 İskenderun Temsilciliği 08.07.2024-12.07.2024 tarihleri arasında İskenderun’da Sağlıklı Yaşam Parkı (Eski bit pazarı Güvercinli Park) ve Boyacılar parkında 17:00-19:00 saatleri arasında stand kuracak.

Paylaş Paylaş Paylaş
Tüm Emeklilerin Sendikası TBMM Başkanlığına Sunulmak üzere Imza Kampanyası Düzenledi

Tüm Emeklilerin Sendikası-2017 İskenderun Temsilcisi Medine Yayman tarafından yapılan bilgilendirmede TBMM Başkanlığına sunulacak olan talepler hakkında aşağıdaki bilgilendirme yapıldı.

Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Merkezi tarafından eş zamanlı olarak yapılacak olan etkinlik için Tüm Emeklilerin Sendikası-2017 İskenderun Temsilciliği de stand kuracak.

Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Merkezi tarafından düzenlenen talep metninde aşağıdaki ifadelere yer verildi.

“Emeklilerin yaşam koşulları her geçen gün daha da kötüleşmektedir. Öyle ki; emekliler artık açlıkla mücadele etmektedir. Temel tüketim ürünleri başta olmak üzere, zorunlu tüketim hizmetleri çok pahalı ve fiyat artışlarına yetişmek imkansız bir hal almıştır. Emeklilerin dayanma gücü kalmamıştır. Bu durum böyle devam edemez ve etmemelidir. Biz emekliler olarak insanca yaşamak istiyoruz. Bunun için acil olarak taleplerimiz doğrultusunda yasal düzenleme yapılması için, halkın iradesini temsile yükümlü TBMM'ni tedbir almaya ve gereğini yapmaya çağırıyoruz. 

TALEPLERİMİZ

1. 2008 yılında yürürlüğe konulan yeni emeklilik yasası iptal edilmelidir. Emekli örgütlerinin görüşü alınarak yeni bir emeklilik yasası hazırlanmalıdır. 

  1. Bu kapsamda kazanca bağlı maaş güncelleme katsayısı yeniden düzenlenmelidir.
  2. Maaş bağlanma oranı yenilenmeli ve üst taban sınırı kaldırılmalıdır.
  3. İntibak yasası çıkarılmalıdır.

2. Memurlara verilip emeklilerine verilmeyen seyyanen ödeme bütün emeklilere verilmelidir. En düşük emekli maaşı, yeni işe girmiş en düşük maaş alan memurun maaşına eşitlenmelidir. Prim günü eğitim ve diğer kriterler gözetilerek emekli maaşları kademelendirilmelidir. 

3. Her türlü sağlık hizmeti ücretsiz olmalıdır. Sağlığa erişim kolay olmalıdır. 

4. Bayram ikramiyeleri yılda 4 kez ve asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir. 

5. Emekli sendikaları engellenmemeli ve tanınmalıdır. Bunun için uluslararası sözleşmeler esas alınmalı ve iç hukukta düzenleme yapılmalıdır.” 

Paylaş Paylaş Paylaş
Etiket :
YORUMLARI GÖR
ÜYE YORUMLARI
Yorum yapabilmek için

Giriş Yap ya da Kayıt Ol