MENÜ

Deva’dan İsveç’teki Kuran Yakma Eylemine Sert Tepki...

Yayınlanma Tarihi : 22.01.2023 21:55 Bu haber 97 defa okundu

Deva’dan İsveç’teki Kuran Yakma Eylemine Sert Tepki ‘İsveç hükûmeti alçakça provokasyona derhal müdahale etmelidir’

Paylaş Paylaş Paylaş
Deva’dan İsveç’teki Kuran Yakma Eylemine Sert Tepki...

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, İsveç’te aşırı sağcı gösterici Rasmus Paludan’ın Türkiye’nin İsveç Büyükelçiliği’nin önünde Kur’an-ı Kerim yakacağını duyurmasının ardından eyleme izin verilmesine sert tepki gösterdi.

‘Şiddet olaylarına sebebiyet verdiği biliniyor’

Partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamada durumu hayret ve esefle takip ettiklerini söyleyen Şahin, “İslam karşıtı gösterici Rasmus Paludan’ın daha önce hem Danimarka’da hem de İsveç’te benzer protestolar düzenlediği ve bunlardan bazıları karşı gösterilere yol açarak şiddet olaylarına sebebiyet verdiği biliniyor. Bu kişinin eylem sırasında Kur’an-ı Kerim yakmayı planladığı ifade ediliyor” dedi.

‘Eyleme izin verilmesini en güçlü şekilde kınıyoruz’

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’ün eyleme ilişkin açıklamalarına da sert tepki gösteren Şahin açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, İsveç’teki TT haber ajansına yaptığı açıklamada ifade özgürlüğüne vurgu yapsa da bu kabul edilebilir bir durum değildir. İfade özgürlüğüyle açıklayamazsınız. İsveç’in Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılması eylemine izin vermesini şiddetle ve en güçlü şekilde kınıyoruz. İsveç’in bu tutumunun kabul edilemez olduğunu, Türkiye’nin eyleme müsaade edilmemesini beklediğini ifade ediyor, kutsal değerlere hakaretin ‘demokratik haklar’ kisvesi altında savunulamayacağını bir kez daha vurguluyoruz.”

‘Demokratik kültür ile izahı mümkün değildir’

“Açıkça nefret suçu niteliğindeki söz konusu provokatif eyleme dair İsveç’in bu tutumu kabul edilemez. Kin ve nefret dolu bu faşizan girişimlere fırsat verilmesinin demokratik kültür ile izahı mümkün değildir. İsveç hükûmetinin bu alçakça provokasyona derhal müdahale etmesi en büyük temennimiz ve arzumuzdur.”

Paylaş Paylaş Paylaş
Etiket : deva partisi idris şahin deva ali babacan hatay
YORUMLARI GÖR
ÜYE YORUMLARI
Yorum yapabilmek için

Giriş Yap ya da Kayıt Ol