MENÜ

Çiftçi “Diyarbakır’da Burger King Ve Starbucks’a Saldırılar Hakkında Açıklama Yaptı

Yayınlanma Tarihi : 25.06.2024 18:16 Bu haber 225 defa okundu

Yenilik Partisi, Parti Sözcüsü Doç. Dr. Kemal Çiftçi Diyarbakır’da Burger King ve Starbucks’a düzenlenen saldırılar hakkında açıklamalarda bulundu. 

Paylaş Paylaş Paylaş
Çiftçi “Diyarbakır’da Burger King Ve Starbucks’a Saldırılar Hakkında Açıklama Yaptı

Doç. Dr. Kemal Çiftçi yaptığı açıklamada; “Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Burger King ve Kayapınar ilçesindeki Starbucks’a, 22 Haziran Cumartesi akşamı bir grup tarafından tekbirler eşliğinde “Cenk, cihat, şehadet” sloganlarıyla ve İsrail’i protesto gerekçesiyle bir saldırı düzenlenmiştir.

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, 24 Haziran Pazartesi günü; yani, saldırıdan takriben 2 gün sonra, saldırıyla ilgili 16 kişi gözaltına alınmış, şüphelilerden 15’i savcılık ifadelerinin ardından, 1 kişi ise çıkarıldığı mahkemece adli kontrol kararıyla serbest kalmıştır.

İçişleri Bakanlığı’nın ve Diyarbakır Valiliği’nin açıklamalarından, saldırı öncesinde, sırasında ve sonrasında güvenlik güçlerinin önleyici bir tedbir almadığı, saldırıyı önlemediği ve sonrasında da herhangi bir gözaltı işlemi yapmadığı anlaşılmaktadır.

Siyasal İslamcı grupların sadece Diyarbakır’da değil, başka illerimizde gerçekleştirdikleri benzer eylem ve saldırılarının esas amacı, İsrail’i protesto etmek değildir. Saldırıların esas amacı,  toplumda belli bir yaşam şeklini benimsemiş olan yurttaşlarda korku atmosferi oluşturmaktır.   

Kamu görevlilerini, siyasal İslamcı çevrelerin belli bir toplumsal yaşam şeklini hedef alan bu saldırılarına yönelik, gerekli önleyici tedbirleri almaya ve adli süreçleri derhâl başlatmaya çağırıyoruz.” İfadelerini kullandı. 

Paylaş Paylaş Paylaş
Etiket :
YORUMLARI GÖR
ÜYE YORUMLARI
Yorum yapabilmek için

Giriş Yap ya da Kayıt Ol